Kredyt gotówkowy w banku – niezbędne dokumenty

Jakie dokumenty są niezbędne aby otrzymać kredyt gotókowy w banku?

Firmy udzielające pożyczek przekonują klientów tym, że nie wymagają dostarczenia dużej ilości dokumentów – czasem wystarczy tylko dowód osobisty. W przypadku kredytów udzielanych przez banki jest zupełnie inaczej – aby otrzymać pieniądze, klient musi się sporo nagimnastykować. Ale czy zawsze? Zobacz, jakie dokumenty są najczęściej wymagane przez bank.

Rodzaj kredytu a formalności

Najwięcej formalności jest w przypadku kredytów na duże kwoty, np. kredytów hipotecznych czy na zakup samochodu. Najmniej problematycznym jest kredyt gotówkowy, ponieważ jest on udzielany na niższe sumy. Zaletą takiego kredytu jest fakt, że klient nie musi posiadać żadnego zabezpieczenia rzeczowego, aby otrzymać pożyczkę. Należy jednak pamiętać, że kredyty gotówkowe są wysoko oprocentowane. Mimo tego wiele osób decyduje się na zaciągnięcie takiego zobowiązania ze względu na to, że jest łatwo dostępne, a pieniądze wypłacane są w dość szybkim czasie.

Dokumenty do kredytu gotówkowego

Aby móc starać się o przyznanie takiego kredytu, wystarczy załatwienie podstawowych formalności. Na pewno potrzebny będzie dowód osobisty lub paszport, aby potwierdzić tożsamość. Obowiązkowe jest także wypełnienie wniosku i dostarczenie go do banku (coraz częściej można zrobić to przez internet). Ważne jest zaświadczenie o dochodach, aby bank mógł ocenić, czy klient jest w stanie spłacać zaciągnięty kredyt. Jeśli pożyczkę chce wziąć emeryt lub rencista, wystarczy, że przedstawi odcinek renty czy emerytury lub wyciąg z rachunku bankowego, jeśli pieniądze otrzymuje bezpośrednio na niego.
Po dostarczeniu tych dokumentów bank ocenia zdolność kredytową klienta. Potencjalny pożyczkobiorca jest sprawdzany w BIK-u oraz w rejestrach dłużników. Jeśli spłacał poprzednie zobowiązania w terminie, ma duże szanse na uzyskanie kolejnego kredytu. Jeśli jednak okaże się, że ma niespłacone dotąd kredyty, chwilówki – bank może odmówić przyznania pieniędzy.
Warto wiedzieć również, że niektóre banki wymagają od kredytobiorcy przedstawienia dochodów współmałżonka i jego zgody na zaciągnięcie kredytu. Poza tym osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, muszą wykazać, że nie zalegają z płatnościami za składki ubezpieczeniowe.

Kredyt hipoteczny – wymagane dokumenty

W przypadku tego rodzaju kredytu trzeba złożyć nieco więcej dokumentów. Dla ułatwienia można je podzielić na trzy sekcje: dokumenty ogólne, dotyczące nieruchomości oraz niezbędne do oceny zdolności kredytowej. Co dokładnie powinna zawierać każda z wymienionych sekcji?
Dokumenty ogólne to te potrzebne do rozpoczęcia procedury kredytowej oraz weryfikacji tożsamości. Konieczne jest wypełnienie wniosku o kredyt i dostarczenie go do banku, podanie wymaganych danych oraz przedstawienie dokumentu potwierdzającego tożsamość, czyli dowodu osobistego. Dokumenty, które dotyczą nieruchomości, zależą od celu, na jaki przeznaczymy pieniądze. Różnią się w zależności od tego, czy kupujemy dom lub mieszkanie (nowe czy używane), działkę, chcemy wybudować, a może wyremontować dom.
Dokumenty do oceny zdolności kredytowej to wszelkie zaświadczenia o dochodach, ich źródle i wysokości, a także umowa o pracę, umowy zlecenia lub o dzieło, działalność gospodarcza, świadczenia emerytalne i tym podobne.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...