Co zrobić kiedy ktoś wziął pożyczkę na moje nazwisko?

Pożyczka ratalna przez internet to na pewno spore udogodnienie. Raz, że gotówka przychodzi w kilkanaście minut, to jeszcze cały proces aby ją zdobyć jest aż niebywale prosty. W większości przypadków wystarczy tylko skan naszego dowodu osobistego dla uwierzytelnienia tożsamości oraz wykonanie drobnego przelewu. Problem jednak polega na tym, że czasami ta wygoda może się obrócić przeciwko nam samym. Bo wystarczy, że ktoś ukradnie nam nasz dowód i zaciągnie na niego pożyczkę! A wtedy zostajemy z opłaceniem chwilówki, o którą się nigdy nie prosiliśmy. Co w takiej sytuacji zrobić?

 

Weryfikacja danych? Niekoniecznie!

 

Oficjalnie firmy pożyczkowe zawsze sprawdzają czy dany numer konta należy do właściciela dowodu osobistego, a na dodatek informują o ewentualnym żądaniu innych dokumentów tożsamości. Istnieją różne systemy weryfikacyjne tożsamość potencjalnego klienta takie jak Instantor czy KontoConnect. W rzeczywistości jednak zdarza się tak, że w stacjonarnym punkcie firmy pożyczkowej istnieje większe prawdopodobieństwo, iż ktoś może zaciągnąć pożyczkę na nas. Dane z dowodu się zgadzają, więc numer konta pewnie też, prawda? Niestety takie myślenie może się skończyć tragicznie dla faktycznego właściciela dowodu, na którego została zaciągnięta pożyczka ratalna. 

 

Zgubiłeś dowód? Koniecznie go zastrzeż!

 

Zgubienie dowodu tożsamości to całkiem powszechny przypadek. W samym 2015 roku zastrzegane były zaginione dowody około 400 razy dziennie w naszym kraju! Dlatego jeśli nie możesz znaleźć swojego w ciągu 24 godzin, też powinieneś to natychmiast zrobić!

Jak należy postąpić? Najpierw trzeba udać się z tą sprawą do urzędu gminy. Poproś o zaświadczenie mówiące o utracie dowodu osobistego w razie udowodnienia bankowi, że to nie Ty zaciągnąłeś kredyt czy pożyczkę. Następnie musisz zastrzec dowód w swoim banku. Od pewnego czasu istnieje zbiór Dokumentów Zastrzeżonych – jest to światowa baza danych, w której są zapisane osoby, którym zaginął dowód tożsamości. Jeśli Twój bank jest włączony w ten system to na pewno Ciebie tam zapisze. Jeżeli jeszcze nie masz konta możesz się udać do każdego banku, który jest częścią owego systemu wraz z zaświadczeniem o utracie dokumentu. Kiedy chcesz się upewnić czy nikt nie wziął na Ciebie kredytu możesz poprosić Biuro Informacji Kredytowej o przesłanie darmowego raportu o Twojej historii kredytowej.

 

Kredyt zaciągnięty – co teraz?

 

Co zrobić, jeśli kości zostały rzucone i pożyczka ratalna (bądź kredyt) została zaciągnięta? W momencie pojawienia się komornika przed Twoimi drzwiami masz dwie możliwości: Jedna – zgłoś sprawę na policję bądź od razu do prokuratury. Ważnym dowodem w sprawie będzie zaświadczenie o utracie dokumentu tożsamości. Druga – kiedy komornik już zaczął egzekucję – złóż zażalenie do sądu na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności. Ewentualnie możesz także złożyć pozew o pozbawienie tytułu wykonawczego.

Podsumowując: jeśli zgubiłeś dowód osobisty lub podejrzewasz, że ktoś go ukradł, natychmiast zgłoś to na policję i udaj się do urzędu gminy o zaświadczenie. Następnie zastrzeż swój dowód w swoim banku lub w najbliższym, który posiada dostęp do międzynarodowego zbioru Dokumentu Zastrzeżonych. A w przypadku pojawienia się komornika – złóż zażalenie do sądu lub złóż pozew. Można także podważyć ważność podpisu na umowie – wtedy warto zatrudnić grafologa. W przypadku pożyczki online jeżeli pożyczka nie została przelana na nasze konto bankowe stanowić to może dowód naszej niewinności. Są to sprawdzone metody, dzięki którym Twój portfel będzie bezpieczny. I żadna pożyczka ratalna online nie będzie Ci straszna!